👈 فروشگاه فایل 👉

علائم مختلف اضطراب و طبقه بندی اختلالات اضطرابی

ارتباط با ما

... دانلود ...

علائم مختلف اضطراب و طبقه بندی اختلالات اضطرابی

هدف از این تحقیق پایان نامه بررسی علائم مختلف اضطراب و طبقه بندی اختلالات اضطرابی می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

40

حجم

167/505 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

هدف از این تحقیق پایان نامه بررسی علائم مختلف اضطراب و طبقه بندی اختلالات اضطرابی می باشد.

طبقه بندی اختلالات اضطرابی 

اضطراب تعمیم یافته 

این نوع اضطراب به معنای نگرانی مزمن افراطی، و غیر قابل کنترل در مورد رویدادها و فعالیت های جاری و آتی است. در اضطراب فراگیر شخص مدام احساس ترس و تنش می-کند. شایع ترین نشانه های جسمانی در این اختلال شامل عدم احساس آرامش، مختل شدن خواب، خستگی، سردرد، تپش قلب علاوه بر این ها فرد نگران پیشامدهای ناگوار است، نمی-تواند تمرکز یا تصمیم گیری کند، وقتی هم تصمیم می-گیرد، همان تصمیم تبدیل به منبع نگرانی های دیگری می-شود (هیلگارد ، 1391). در «اضطراب تعمیم یافته دست کم شش ماه طول و تداوم دارد و به تجارب اخیر زندگی فرد مربوط نیست. معمولاً از جمله نشانه های اختلال اضطراب تعمیم یافته می توان به نگرانی، گوش به زنگی بیش از حد، تنش حرکتی و فعالیت  مفرط دستگاه عصبی خود مختار اشاره کرد که دارای علائمی مانند نگرانی و تشویش در مورد آینده، گوش به زنگی مفرط، تنش حرکتی، واکنش پذیری خـود مختار می باشد» (ساراسون و ساراسون،1390: 308).  

اختلال وحشت زدگی 

حملات مکرر و غیر منتظره، وحشت زدگی که سبب ترس از بروز حملات آتی و اجتناب از موقعیت هایی می شود که به نظر می رسد با وقوع حملات دارند. حمله وحشت زدگی عارضه-ای ناتوان کننده است و ممکن است بی هیچ مقدمه ا ی روی دهد. در واقع اصطلاح وحشت زدگی به هجوم ناگهانی اضطراب شدیدی اطلاق می شود که به سبب وجود محرک هایی معین یا افکار مربوط به این گونه محرک ها یا بدون وجود محرک های آشکار ایجاد می شود و به سرعت به اوج می رسد. این اضطراب خود انگیخته و غیر قابل پیش بینی است(همان منبع). حمله ی وحشت زدگی شامل دوره های کوتاه از بیمناکی شدید است. فرد در این دوره یقین دارد که به زودی چیزی هولناک رخ خواهد داد. این احساس معمولاً با نشانه هایی همچون تپش قلب، نفس تنگی، تعرق، لرزش عضلانی، از حال رفتن تهوع همراه می شود. این نشانه ها بر اثر تحریک بخش سمپاتیک دستگاه عصبی خود مختار به وجود می آید و همان نشانه هایی هستند که فرد هنگام ترس شدید تجربه می کند. در وحشت زدگی شخص به ترس از مرگ گرفتار می آید (هیلگارد ، 1391).

در DSM IV-TR اختلال وحشت زدگی به صورت حملات مکرر و غیرمنتظره و وحشت زدگی تعریف شده است که با حداقل یک ماه نگرانی ممتد در مورد وقوع مجدد آن همراه باشد. نگرانی در مورد معانی ضمنی و پیامدهای بروز حملات وحشت زدگی، بخش مهمی از این اختلال است. افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی ممکن است همیشه مضطرب نباشند اما در عوض دچار حملات پیش بینی نشده ای می شوند که پس از دوره هایی از کارکرد طبیعی عود می-کنند. تپش قلب شدید، تنگی نفس شدید، ناراحتی یا درد در سینه، لرزش، سرگیجه و احساس درماندگی همه از مشخصه-های حملات وحشت زدگی است. مبتلایان می ترسند بمیرند، دیوانه شوند یا بی اختیار دست به کاری بزنند. این افراد در مورد احتمال رویداد حملات جدید و نیز معنای ضمنی و محتمل آنها، نگرانی های مستمری دارند (همان). 

فهرست مطالب

تعریف نظری اضطراب

تعریف عملیاتی اضطراب

اضطراب

2-3-1 تعریف اضطراب

2-3-2علائم اضطراب

2-3-2-1 علائم رفتاری

2-3-2-2 علائم فیزیکی    

2-3-2-3 علائم معده-روده  ای

2-3-2-4علائم دستگاه ادراری

2-3-2-5علائم تنشی

2-3-3 طبقه بندی اختلالات اضطرابی    

2-3-3-1 اضطراب تعمیم یافته

2-3-3-2اختلال وحشت زدگی

2-3-3-3اختلالات هراس    

2-3-3-4 هراس خاص

2-3-3-5 اختلالات اجتماعی

2-3-3-6 اختلال وسواس فکری-عملی    

2-3-3-7 اختلال فشار روانی پس آسیبی

2-3-4 موسیقی درمانی و اضطراب

2-3-5 موسیقی درمانی و لکنت

2-3-6 اضطراب و لکنت

2-3-7 بررسی اجمالی پیشینة نظري و سوابق پژوهش

منابع و مآخذ

منابع فارسی    

منابع انگلیسی

👇محصولات تصادفی👇

مباني نظري و پيشينه پژوهش سبک هاي فرزند پروري پروژه آمار بررسی ارتباطات درون شهری و میزان رضایت مردم از عملكرد سازمان اتوبوسرانی آزمون پنج مقیاسی عزت نفس برای کودکان (پپ و همکاران) پایان نامه شبکه های حسگر بی سیم زیر آب یادگیری بر مبنای نمونه و الگوریتمهای آن